
A doktori fokozatszerzés folyamata és eljárási rendje
A doktori fokozatszerzési eljárás folyamata. A doktorjelölt
18. §
(1) A doktori fokozatot a képzéstől független külön fokozatszerzési eljárás keretében lehet megszerezni.
(2) A doktori fokozatszerzési eljárásban részt vevő a doktorjelölt. Ha a doktorandusz a képzési időn belül megkezdi a fokozatszerzési eljárást, akkor a hallgatói jogviszonya mellett egyidejűleg doktorjelölt is. A doktorjelölti jogviszony önmagában nem hallgatói jogviszony, diákigazolvánnyal nem jár.
(3) Doktorjelölt lehet az is, aki nem vett részt a doktori képzésben, a fokozatszerzésre egyénileg - nem az egyetemen - készült fel, feltéve, hogy mesterfokozatot szerzett. A doktori iskolák szabályzata tartalmazza a 19. §-ban meghatározott, rájuk is vonatkozó szigorlati, idegen nyelv ismereti, publikációs követelményeket, az értekezésre és a tézisekre vonatkozó előírásokat, különösen ezeknek a doktorjelölti jelentkezés elfogadásához szükséges részét. A doktorjelölt nem kerül hallgatói jogviszonyba, beiratkoznia nem kell, leckekönyvet és diákigazolványt nem kap. A doktorjelölt kérheti konzulens kijelölését, amiért költségtérítést kell fizetnie. Ezen idő alatt részt vehet a DI meghirdetett kurzusain - beszámolási kötelezettség nélkül.
(4) A doktorjelölti jogviszony a doktori fokozatszerzési eljárásra történő jelentkezéssel és annak elfogadásával jön létre. A doktorjelölti jogviszony keretében kell teljesíteni a 19. §-ban meghatározott követelményeket.
(5) A fokozatszerzési eljárás indítására vonatkozó kérelem elfogadása vagy elutasítása a TDHT hatásköre a DIT javaslatának figyelembevételével. Nem utasíthatja el a jelentkezését a felsőoktatási intézmény annak, aki az adott felsőoktatási intézményben sikeresen befejezte a doktori képzést [Nftv. 53. § (3)].
(6) A fokozatszerzési eljárás magyar vagy angol nyelven folytatható le. Angol nyelvű eljárás esetén az eljárásra vonatkozó kérelem angol nyelven is benyújtható.
(7) A fokozatszerzési eljárás díja magyar nyelvű eljárás esetén megegyezik a kérelem benyújtásakor érvényes államilag finanszírozott doktorandusz ösztöndíj 1 havi, angol nyelvű eljárás esetén pedig 2 havi összegével. Az államilag támogatott képzésben részt vevő doktorandusz mentesül az eljárási díj fizetése alól, amennyiben az eljárást a hallgatói jogviszony ideje alatt indítja el.
(8) A doktorjelölti jogviszony megszűnik a fokozatszerzési eljárás lezárásával, illetve akkor is, ha a doktorjelölt a jogviszony létesítésének napjától számított két éven belül nem nyújtotta be a doktori értekezését.
A doktori fokozat megszerzésének feltételei
19. §
(1) A TDHT határozata a fokozatszerzési kérelem elfogadásáról.
(2) A szervezett doktori képzésben résztvevők esetén a képzés befejezésével megszerzett abszolutórium, amelyet a Doktori Iskola vezetője állít ki a Doktori Iskola Tanácsának határozata alapján. A doktori abszolutórium kiállításához szükséges adatlapot a 2. melléklet tartalmazza. A DI vezetője az abszolutórium kiadásáról egyidejűleg értesíti az Oktatási Főigazgatóságot is, amely a tanulmányi nyilvántartást végzi.
(3) Az egyéni képzési rend szerint felkészülők esetén a Doktori Iskola vezetőjének igazolása arról, hogy a hallgató birtokában van mindazoknak a szakmai ismereteknek, amelyekkel a szervezett képzést lezárók rendelkeznek.
(4) Eredményes doktori szigorlat letétele a 24. § szerint.
(5) Két idegen nyelv - a tudományterület műveléséhez szükséges - ismeretének igazolása.
a) Az első idegen nyelv angol, a nyelvismeret legalább középfokú államilag elismert "C" típusú (vagy azzal egyenértékű) nyelvvizsgával igazolható. Kivételesen, a jelen szabályzat 15. § (2) bekezdés b) és c) pontjában foglaltak szerint más világnyelv is engedélyezhető.
b) A második idegen nyelv ismerete tetszőleges világnyelvből letett, legalább alapfokú államilag elismert "C" típusú nyelvvizsgával igazolható.c) A második idegen nyelvi vizsga alól indokolt esetben (a doktori szigorlat egyik tárgyának idegen nyelven történő vizsgája, idegen nyelven folytatott tanulmányok, külföldi vendégoktatói-kutatói tevékenység, stb. esetén) a DIT javaslata alapján a TDHT felmentést adhat.
(6) Legalább 5 publikáció, amelyből legalább kettő a szakterület nemzetközileg elismert idegen nyelvű lektorált folyóiratában megjelent vagy közlésre elfogadott cikk. A két idegen nyelvű lektorált folyóiratcikkből legalább egy a Web of Science, Scopus, IEEE explore vagy Thomson Reuters adatbázisában szereplő folyóiratban kell, hogy megjelenjen.
(7) Az illetékes doktori iskola által előírt, a szakterület sajátosságait is figyelembe vevő további követelmények, amelyeket a doktori iskola szabályzatában rögzít.
(8) Önálló tudományos eredmények és munkásság, vagy műszaki alkotás és az alapjául szolgáló tudományos eredmények tézisszerű bemutatása magyar vagy angol nyelvű tézisfüzetben.
(9) Tudományos, illetve tudományos kutatást igénylő műszaki feladat önálló megoldása, a doktori értekezés bemutatása és megvédése nyilvános vitában.
A doktori fokozatszerzési eljárás indítása szervezett képzés alapján
20. §
(1) A fokozatszerzési eljárás a doktorandusz által az illetékes doktori iskolához benyújtott kérelem alapján indul.
(2) A benyújtott kérelemnek az alábbi dokumentumokat kell tartalmaznia:
a) kitöltött jelentkezési lap (3. melléklet);
b) szakmai önéletrajz;
c) a doktori abszolutórium másolata vagy a DI vezetőjének 19. § (3) bekezdése szerint kiadott igazolása;
d) publikációs lista, különös tekintettel a 19. § (6) bekezdésben előírt publikációkra;
e) az önálló tudományos munkásság, műszaki alkotás összefoglaló bemutatása, az értekezés
tartalmi vázlata;
f) az értekezéshez kapcsolódó publikációk másolata;
g) két idegen nyelv ismeretének igazolása a 19.§ (5) bekezdés szerint;
h) nyilatkozat arról, hogy a jelentkezőnek ugyanezen tudományágban nincs folyamatban doktori
fokozatszerzési eljárása, illetve általa kezdeményezett fokozatszerzési eljárást a megelőző két évben nem utasítottak el;i) az eljárási díj befizetésének igazolása.
A kérelemhez csatolni kell a témavezető támogató nyilatkozatát. Szervezett képzésben résztvevő hallgató fokozatszerzési eljárásra irányuló kérelmét az abszolutórium megszerzésétől számított egy éven belül köteles benyújtani.
A doktori fokozatszerzési eljárás indítása egyéni felkészülő esetében
21. §
(1) Egyéni felkészülés keretében a doktori fokozatszerzés indítási kérelmét a felkészülés megkezdésétől számított 24 hónapon belül a TDHT-hez kell benyújtani az illetékes doktori iskolán keresztül. A doktori szigorlat letétele alól felmentés nem adható.
(2) A fokozatszerzési eljárás a benyújtott kérelem alapján indul. Az egyéni felkészülő kérelmének a 20. § (2) bekezdésében felsorolt a) - i) dokumentumok mellett tartalmaznia kell az alábbiakat is:
a) a doktori iskola elvárásának megfelelő szakon szerzett mester, vagy azzal egyenértékű egyetemi végzettséget igazoló oklevél hiteles másolata, az eredeti bemutatása mellett;
b) legalább 5 éves oktatói, kutatói munka igazolása;
c) legalább egy ajánlólevél a jelentkező szakterületének nemzetközileg elismert, doktori fokozattal
rendelkező hazai szaktekintélyétől.
(3) Az egyéni felkészülőként jelentkezők az illetékes DI által szabályozott és lebonyolított habitusvizsgálaton esnek át. Ennek során megvizsgálják, hogy a jelentkező megfelel-e a DI ügyrendjében megfogalmazott követelményeknek. A habitusvizsgálat eredménye alapján a DI javaslatot tesz a TDHT-nek a kérelem elfogadására vagy elutasítására.
(4) A TDHT döntéséről a jelentkező írásos értesítést kap. Az elfogadásról szóló értesítés az alábbiakat tartalmazza:
a) a kijelölt doktori szigorlati tárgyakat,
b) az értekezés benyújtásának határidejét,
c) esetleges további előírásokat.
Az elutasító döntést indokolni kell.
A doktori eljárás lefolytatása
22. §
(1) A doktori fokozatszerzés indítására vonatkozó kérelmet a TDHT a benyújtástól számított, július és augusztus hónapokon kívüli időszakra eső két hónapon belül elbírálja.
(2) A doktori fokozatszerzési eljárás indítására vonatkozó kérelmet az illetékes doktori iskola vezetője terjeszti a TDHT elé. Az előterjesztő a benyújtott dokumentumok, valamint a DIT véleménye alapján javaslatot tesz az eljárás elindítására vagy a kérelem elutasítására. A kérelem elfogadása esetén az előterjesztő egyúttal javaslatot tesz - a kérelem figyelembe vételével - a szigorlati tárgyakra, a Szigorlati Bizottság összetételére, a bírálók személyére, valamint a Bíráló Bizottság összetételére, a póttagok személyét is beleértve, a 26. § (2) bekezdés szerint.
(3) Az előterjesztő javaslatának ismeretében a TDHT titkos szavazással dönt az eljárás megindításáról vagy a kérelem elutasításáról, mely szavazás során igennel vagy nemmel lehet szavazni. A doktori fokozatszerzési eljárás megindításához az elérhető szavazatok több mint 50 %-a szükséges. 50 %-os szavazatarány esetén a TDHT elnöke dönt. Nem utasíthatja el a jelentkezését a TDHT annak, aki az egyetemen sikeresen befejezte a doktori képzést és az előírt követelményeket teljesíti.
(4) Az eljárás megindítása esetén a TDHT egyszerű szótöbbséggel dönt a szigorlati tárgyakról, illetve a Szigorlati Bizottság összetételéről, a bírálók személyéről, valamint a Bíráló Bizottság összetételéről.
(5) A doktori fokozatszerzési eljárás elindítására benyújtott kérelmet a TDHT elutasítja, ha
a) a kérelem formailag hiányos;
b) a kérelmező nem teljesíti a 19. § (6) bekezdésben megfogalmazott minimális publikációs követelményt;
c) a jelen § (3) bekezdés szerinti titkos szavazás során nem szerzi meg a szavazatok több mint felét;
d) a tervezett doktori értekezés témája nem tartozik az Egyetem doktori iskoláinak illetékességi körébe;
e) a kérelem valótlan adatot tartalmaz.
(6) A TDHT elnöke az elutasító döntést megfelelő indoklással, írásban közli a kérelmezővel. A jelentkezés elutasítása esetén a befizetett eljárási díj 80%-a visszatérítésre kerül.
(7) Ha az elutasító döntés oka a jelen § (5) b) vagy c) pontja, akkor új kérelmet ugyanazon tudományágban legalább 2 év eltelte után lehet újra benyújtani. Ha az elutasító döntés alapja a jelen § (5) bekezdés e) pontja, akkor a jelentkező elutasítása végleges.
23. §
(1) A fokozatszerzési eljárás indításának dátuma a kérelem elfogadásának napja. Az eljárás elindításáról és az indítás dátumáról a TDHT elnöke a kérelmezőt írásban értesíti.
(2) A kérelem elfogadása után a doktorjelöltnek két éven belül be kell nyújtania a doktori értekezését a 25. §-nak megfelelően. A fokozatszerzési eljárást az értekezés benyújtását követő egy éven belül be kell fejezni. Amennyiben a jelölt a fokozatszerzés követelményeit kérelmének elfogadásától számított három éven belül nem teljesíti, az eljárást meg kell szüntetni. Amennyiben a jelölt határidőre benyújtotta doktori értekezését, de annak védése a jelölt hibáján kívüli okokból késik, a védést mindenképpen meg kell szervezni.
(3) Sikertelen eljárás után új eljárás leghamarabb két év elteltével, ugyanabban a programban legfeljebb egy alkalommal kezdeményezhető. Új fokozatszerzési eljárást csak az egyéni felkészüléssel doktori fokozatszerzést kérelmezőkre vonatkozó 21. § szabályai szerint lehet elindítani.
A doktori szigorlat
24. §
(1) A doktori szigorlat teljesítése a doktori fokozat megszerzésére irányuló eljárás része, a doktori eljárásban részt vevő személy tudományágában szerzett ismereteinek összefoglaló, áttekintő jellegű számonkérési formája.
(2) Az egy fő-és két melléktárgyból álló doktori szigorlatot a fokozatszerzési eljárás indítását követő egy éven belül nyilvánosan, bizottság előtt kell letenni. A szigorlati tárgyakat és a szigorlat időpontját a doktori iskola honlapján is közzé kell tenni.
(3) A 3-5 tagú Szigorlati Bizottságot a DIT javaslata alapján a TDHT jelöli ki a 22. § (2) és (4) bekezdéseknek megfelelően. A Szigorlati Bizottság elnöke csak az egyetemmel közalkalmazotti jogviszonyban egyetemi tanár, Professor Emeritus, vagy habilitált egyetemi docens, habilitált főiskolai tanár lehet. A Szigorlati Bizottság tagjai és póttagjai a szigorlati tárgyak témájának minősített oktatói-kutatói. A Szigorlati Bizottságnak legalább egy külső - az egyetemmel közalkalmazotti jogviszonyban, illetve munkaviszonyban nem álló - minősített tagja van. Szigorlatot legalább 3 bizottsági tag jelenlétében lehet tenni.
(4) A doktorjelölt szigorlaton mutatott teljesítményét a bizottság tagjai tárgyanként 1-2-3-4-5 pontos titkos szavazással értékelik, a tárgy vizsgáztatójának véleménye és javaslata ismeretében. A szigorlat akkor eredményes, ha a jelölt tárgyanként megkapta a megszerezhető pontszámok legalább 60%-át. A szigorlat minősítését a három tárgyban elért pontszámok átlagértéke alapján kell megállapítani. A szigorlat minősítése
a) "summa cum laude", ha a pontátlag legalább 4,50;
b) "cum laude", ha a pontátlag, legalább 4,00, de kisebb, mint 4,50;
c) "rite", ha a pontátlag legalább 3,00, de kisebb, mint 4,00.
A szigorlat eredményét közvetlenül a szigorlat után ki kell hirdetni.
(5) A doktori szigorlatról jegyzőkönyvet kell felvenni a 4. mellékletben szereplő nyomtatvány szerint.
(6) Amennyiben a szigorlat sikertelen, annak letételét legfeljebb még egyszer kísérelheti meg a jelölt, az alábbiak szerint:
a) az ismételt szigorlat időpontja és a sikertelen szigorlat időpontja között legalább 6 hónapnak kell eltelnie, de a jelen § (2) bekezdésével összhangban;
b) az ismétlés alkalmával csak a sikertelen tárgyakból kell szigorlatot tenni;
c) az ismételt szigorlatot lehetőleg az eredeti Szigorlati Bizottság előtt kell letenni.
Másodszor is érvénytelen doktori szigorlat még kivételes méltányosságból sem ismételhető meg, a doktori eljárást a jelölt esetében le kell zárni.
(7) Amennyiben a (2) bekezdésben előírt határidőt a jelölt túllépi, úgy a TDHT az eljárást köteles lezárni.
A doktori értekezés
25. §
(1) A doktori értekezés a doktorjelölt által készített összefoglaló jellegű írásmű, amely bemutatja a jelölt célkitűzéseit, szakirodalmi ismereteit, kutatási módszereit, új tudományos eredményeit, és bizonyítja, hogy a jelölt a fokozat követelményeihez mért tudományos feladat önálló megoldására képes. Doktori értekezés társszerzőségben nem írható. A doktori értekezés maximális terjedelme 120 oldal.
(2) Az értekezést annak benyújtása előtt a szakmailag illetékes oktatási, szervezeti egységben munkahelyi vitára kell bocsátani. A vitára az értekezésről két írásos elő-opponensi vélemény készül. A felmerülő észrevételeket a szerző belátása szerint mérlegeli. Az elő-opponensi véleményekről, a munkahelyi vitáról és a szerző állásfoglalásáról jegyzőkönyvet és jelenléti ívet kell készíteni.
(3) A doktori értekezést és a hozzá kapcsolódó dokumentumokat a doktori fokozatszerzési eljárás megindítását követő két éven belül kell benyújtani a DI vezetőjéhez az alábbiak szerint:
a) a doktori értekezés 5 nyomtatott, bekötött példánya;
b) benne az 5. melléklet szerint elkészített címlap; az értekezés 1 oldalas összefoglalója magyar, vagy angol nyelven; a DIT által meghatározott követelmények szerinti, az önálló eredményeket bemutató tézispontokhoz kapcsolódó tudományos közlemények listája, nyilatkozat arról, hogy az értekezés a szerző önálló munkája, és a más művekből szó szerint idézett vagy tartalmilag átvett részeket megfelelő módon idézi (7. melléklet), az 5. melléklet szerint elkészített tézisfüzet 20 példányban. Ha az értekezés magyar nyelvű, akkor a tézisfüzet legyen magyar nyelvű, kiegészítve egy rövid 1 oldalas angol nyelvű összefoglalóval; a doktori értekezés, a magyar és angol nyelvű 1 oldalas összefoglalók, valamint a tézisfüzet 1-1 elektronikus példányát (pdf fájlok) tartalmazó CD;
c) a tézispontokhoz kapcsolódó tudományos közlemények másolata;
d) társszerzői lemondó nyilatkozatok (6. melléklet);
e) nyilatkozat arról, hogy a jelölt halasztást kér-e az értekezés és a tézisfüzet honlapon történő nyilvánosságra hozatalában (8. melléklet);
f) a szakmailag illetékes oktatási szervezeti egységben (vagy a TDHT előzetes jóváhagyásával más tudományos fórumon) lefolytatott házi védés jegyzőkönyve 2 példányban.
(4) A benyújtott anyagok nyilvánossá tétele - az Egyetem nyilvános könyvtárában történő elhelyezése és az Egyetem honlapján történő megjelentetése - a DI feladata. A DI a sikeres védést követően intézkedik arról, hogy az egyetemi könyvtárban elhelyezett értekezésbe bekerüljön a Bíráló Bizottság összetétele, a védés időpontja és eredménye.
(5) A doktori értekezés egy példánya az Egyetem könyvtáráé, amely azt katalogizálja és elektronikus formában a honlapján is megjelenteti. Az el nem fogadott értekezést az Egyetem zárolja (nyilvánosságát megszünteti) és egy példányát öt évig megőrzi.
(6) A doktori értekezést és téziseit elektronikus formában az MTMT-ben, az általánosan elfogadott nemzetközi gyakorlatnak megfelelő (DOI) azonosítóval ellátva, mindenki számára hozzáférhetővé kell tenni.
(7) A doktori értekezés benyújtása megelőzheti a doktori szigorlatot, de az értekezés nyilvános vitájára csak a doktori szigorlat sikeres letétele után kerülhet sor.
A Bíráló Bizottság és az értekezés bírálati eljárása
26. §
(1) A Bíráló Bizottság feladata annak megállapítása, hogy a doktorjelölt munkássága, valamint az értekezésében szereplő önálló tudományos eredményei elérik-e a fokozat odaítéléséhez szükséges szintet.
(2) A Bíráló Bizottság 5-7 tagú, amely elnökből, két hivatalos bírálóból, titkárból és további 1-3 tagból áll. A bizottság elnöke az Egyetem egyetemi tanára vagy Professor Emeritusa. A Bíráló Bizottság kijelölésekor 3 póttagot is meg kell nevezni, köztük az elnök és a titkár esetleges helyettesítésére felkérhető személyeket, és legalább egy lehetséges pótbírálót is.
(3) A bizottság tagjainak és póttagjainak tudományos fokozattal kell rendelkezniük. A két hivatalos bíráló egyike, valamint a Bíráló Bizottság további tagjai közül legalább egy fő az egyetemmel közalkalmazotti jogviszonyban nem álló külső meghívott. A hivatalos bírálók közül legfeljebb egy lehet azonos a munkahelyi vita elő-opponensével.
(4) A két hivatalos bíráló a TDHT felkérésére, a szorgalmi időszakra eső két hónapon belül írásos bírálatot készít a benyújtott értekezésről. A bírálatban a bíráló részletesen értékeli az értekezés szakmai eredményeit és kitér annak hiányosságaira is, nyilatkozik a tézispontok elfogadásáról, megfogalmazza az értekezéssel kapcsolatos kérdéseit. A bírálónak nyilatkoznia kell arról, hogy javasolja-e az értekezés kitűzését nyilvános védésre. A fokozat odaítéléséről a bíráló csak a nyilvános vita során mond véleményt.
(5) Ha a két bíráló javaslata ellentétes a nyilvános vita kitűzését illetően, akkor a TDHT az illetékes DIT véleményének ismeretében harmadik hivatalos bírálót is felkér.
(6) Két elutasító javaslat esetén a nyilvános vita nem tűzhető ki. Ilyen esetben a doktori eljárást az EDHT sikertelennek minősíti, és lezárja azt. Új eljárás a 23. § (3) bekezdés szerint kezdeményezhető.
(7) Az értekezést két támogató javaslat esetén - a második beérkezésétől számított szorgalmi időszakra eső két hónapon belül - nyilvános vitára kell bocsátani. A vita időpontját és helyét legalább három héttel az esedékesség előtt meg kell hirdetni a doktori iskola honlapján.
(8) A jelölt a bírálatokat előzetesen - a védés előtt legalább egy hónappal - kézhez kapja, az azokban feltett kérdésekre válaszát a nyilvános vita előtt legalább 15 nappal írásban eljuttatja a doktori iskola tanácsához. A DI gondoskodik arról, hogy az értekezésbe, a bírálatokba és a válaszokba a Bíráló Bizottság tagjai a védés előtt betekintést nyerhessenek.
(9) A doktori értekezést, annak téziseit, a nyilvános vita kitűzését az Országos Doktori Tanács adatbázisában (www.doktori.hu) - a vita időpontja előtt legalább két héttel - meg kell jelentetni.
A doktori értekezés nyilvános vitája
27. §
(1) A doktori értekezést a Bíráló Bizottság előtt, nyilvános vitában kell megvédeni. A vitát a bizottság elnöke vezeti a 10. mellékletben szereplő forgatókönyvnek megfelelően.
(2) A nyilvános vita kezdetén az elnök megállapítja a határozatképességet, amelyhez a bíráló bizottság legalább 5 tagjának, köztük legalább két külső szakembernek a jelenléte szükséges. Ha nem volt elutasító bírálat, akkor a vita abban az esetben folytatható le, ha legalább az egyik bíráló jelen van, és a másik bíráló írásban nyilatkozott a jelölt válaszának elfogadásáról. Ha volt elutasító bírálat is, akkor legalább két bírálónak jelen kell lennie a védésen, köztük annak, aki elutasító véleményt írt.
(3) A nyilvános vita keretében a jelölt - az elnök által meghatározott legfeljebb 25 perces időkeretben - szabad előadásban ismerteti értekezésének téziseit, majd a bírálatok elhangzása után a bírálók, a bizottsági tagok és a jelenlévők észrevételeire, kérdéseire válaszol.
(4) A nyilvános vita lezárása után a Bíráló Bizottság zárt ülésén a tagok (köztük a jelen lévő hivatalos bírálók is) 1-2-3-4-5 pontozású titkos szavazással értékelik az értekezést és a benne foglalt új tudományos eredményeket. A bizottság akkor tesz javaslatot a doktori fokozat odaítélésére, ha a titkos szavazás során adott pontok összege eléri a maximálisan megszerezhető pontszám legalább 60%-át.
A védés minősítése
a) "summa cum laude", ha a pontátlag legalább 4,50;
b) "cum laude", ha a pontátlag, legalább 4,00, de kisebb, mint 4,50;
c) "rite", ha a pontátlag legalább 3,00, de kisebb, mint 4,00.
A nyilvános vitáról készült jegyzőkönyvet a bizottság jelenlévő tagjai hitelesítik.
(5) Az elnök az eredményt a szavazás után nyilvánosan kihirdeti és indokolja.
(6) Szabályosan lezajlott sikertelen védés esetén a Bíráló Bizottság döntését az EDHT nem bírálhatja felül, az eljárást köteles lezárni. Új eljárás leghamarabb az eljárás lezárásától számított két év elteltével, ugyanazon doktori témában legfeljebb egy alkalommal kezdeményezhető. A szervezett képzésben sikertelenül védett hallgatók új fokozatszerzési eljárásra a felkészülési rend esetére előírt feltételekkel jelentkezhetnek.
A doktori fokozat odaítélése, minősítése és visszavonása
28. §
(1) A doktori fokozat odaítéléséről az EDHT dönt titkos igen-nem szavazással. A szavazás a Szigorlati Bizottság és a Bíráló Bizottság által adott pontszámok és jegyzőkönyvek ismeretében, és az illetékes DIT és TDHT véleményének figyelembevételével történik. A doktori fokozat odaítélése egyszerű szavazattöbbséggel történik. Elutasítás esetén az EDHT a döntését köteles írásban, részletesen megindokolni.
(2) A doktori fokozat minősítését a szigorlat 24. § (4), illetve a védés 27. § (4) bekezdésben szereplő pontátlagok számtani átlaga (átlag) alapján állapítja meg az EDHT. A fokozat minősítése
a) "summa cum laude" (kiváló), ha az átlag legalább 4,50;
b) "cum laude" (dicséretes), ha az átlag legalább 4,00, de kisebb mint 4,50;
c) "rite" (megfelelő), ha az átlag legalább 3,00 de kisebb mint 4,00.
(3) A doktori fokozatot az EDHT kétharmados határozattal visszavonja, amennyiben dokumentáltan megállapítja, hogy a doktori fokozat odaítélésének feltételei nem teljesültek. [Kr. 16. § (10)]
A doktori oklevél és a doktorrá avatás
29. §
(1) Az EDHT által odaítélt doktori fokozatról az Egyetem magyar és angol nyelven oklevelet állít ki a 11. mellékletben szereplő adatlap alapján. A határozatot az Egyetem doktori anyakönyvében is rögzíti. Az anyakönyvet az Oktatási Főigazgatóság kezeli.
(2) Az oklevél tartalmazza az Óbudai Egyetem nevét, pecsétjét; az oklevél birtokosának nevét, születési helyét és idejét; az odaítélt fokozat (PhD) megnevezését (Doctor of Philosophy), minősítését, tudományágát, az odaítélés helyét, évét, hónapját és napját; az oklevél számát, intézményi azonosítóját, valamint a rektor és az EDHT elnökének aláírását. A doktori oklevél mintáját, magyar és angol szövegét a 12/a melléklet tartalmazza.
(3) A doktori fokozatot szerzetteket az Egyetem ünnepélyes nyilvános szenátusi ülés keretében avatja doktorrá. A doktorrá avatás keretében a jelöltek fogadalmat tesznek és írnak alá a 13. melléklet szerint. A doktori fokozatot szerzettek a doktorrá avatás után nevük mellett feltüntethetik a "PhD" vagy a "Dr." rövidítést.
(4) Az Egyetem a doktorjelölt kérelmére a doktorrá avatás előtt a doktori szigorlat és a nyilvános vita eredményéről illetve az EDHT döntéséről igazolást ad ki, melyet az EDHT elnöke ír alá.
Az eljárás befejezése, az értekezés nyilvánossága
30. §
(1) Az EDHT elnöke az eljárás lezárása után mind a sikeres, mind a sikertelen védésekről nyilvántartást vezet. A sikeres védésekről értesíti az oktatási főigazgatót, aki 10 napon belül értesíti az Oktatási Hivatalt.
(2) A sikeresen védett doktori értekezést és téziseit a fokozat odaítélését követő 10 napon belül elektronikus formában a doktori.hu honlapon bárki számára nyilvánosan elérhetővé kell tenni.
(3) Az EDHT honlapján a sikeresen megvédett értekezések összesített listája szerepel, de a doktori.hu adatbázisán keresztül az értekezések és a tézisek innen is bárki számára elérhetők.
(4) A nyilvánosságra hozatal méltányolható okból, a jelölt kérésére, a TDHT döntése alapján, legfeljebb két évig késleltethető.
Csatolmány | Méret |
---|---|
Tarsszerzoi lemondo nyilatkozat_6.m.doc | 27 KB |
Nyilatkozat a munka onallosagarol_7.m.doc | 24.5 KB |
Jelentkezési lap fokozatszerzési eljárás indítására_új.doc | 25.5 KB |